Od września do maja 2025 r. klasa 1a brała udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Zajęcia programu obejmowały tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku. W ramach programu uczniowie poznali zasady bezpiecznego zachowania nad wodą, w lesie i w górach, szczególnie podczas zimowego i letniego wypoczynku. Dowiedzieli się, na co zwracać uwagę będąc samemu w domu, jak udzielać pierwszej pomocy i wzywać pomoc, gdy tego będzie wymagała sytuacja. Oprócz tego pierwszoklasiści poznali podstawowe zasady ruchu drogowego, ćwiczyli bezpieczne przechodzenie przez drogę, uczyli się znaków drogowych i sygnalizacji, poznali numery alarmowe. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia płyną z Internetu, nauczyli się jak się przed nimi chronić. Największym zainteresowaniem dzieci cieszyły się zajęcia dotyczące bezpiecznych relacji z rówieśnikami, które uświadomiły im jak ważna jest empatia i pomoc drugiemu człowiekowi. Program zakończył Test Bezpieczeństwa, który wszyscy zdali na 6!
Aktualności
Akademia Bezpiecznego Puchatka
06.05.2025
Dni Ziemi
30.04.202528 kwietnia 2025 r. odbył się apel z okazji Dni Ziemi. Dzieci z oddziału przedszkolnego 0a zaprezentowały piosenkę Ekorock. Uczniowie klasy 1a wykonali taniec pszczółek oraz piosenkę Ziemia jest darem. Klasa 6a i 3a zaprezentowała inscenizację pt. Ziemię mamy tylko jedną. Obejrzeliśmy sondę uliczną dotyczącą ozonu oraz szukaliśmy przyczyn zanieczyszczenia wody i powietrza. Dzieci przekazały nam cenne porady dotyczące ochrony naszej planety.
3
82. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
22.04.2025Nasza szkoła, podobnie jak inne placówki i instytucje kulturalne, dołączyła do trzynastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Odezwa: Przypnijmy żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć o walczących i tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta, została zrealizowana. Żonkile, wykonane przez zaangażowanych w akcję uczniów klasy 5"a" i 6"a", przypięliśmy sobie jako znak solidarności z ofiarami Holokaustu. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali również gazetkę tematyczną, wyszukując w różnych źródłach informacji na temat wydarzenia, a uczennice, uzdolnione plastycznie z klas 5”a”, 6”a” i 8”a”, przybliżyły w artystyczny sposób los skazanych na zagładę Żydów. Na pochwałę zasługują także uczniowie klasy 0”b” wykonując piękne żonkile, które, w wymiarze symbolicznym ozdobiły naszą tablicę.
Jeden z przywódców bohaterskiego zrywu w getcie mawiał : Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświecenia, dlatego nauczycielom i uczniom zaangażowanym w akcję bardzo dziękujemy.
4
Aktywni Błękitni - Szkoła Przyjazna Wodzie
07.04.202504 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy 6a wraz z opiekunami i p. Leśniczym, uprzątnęli brzeg Święcka.
Akcja ta odbyła się w ramach realizacji programu Aktywni Błękitni - Szkoła Przyjazna Wodzie (zadanie sprzątanie terenów przyległych do zbiorników wodnych w związku z przypadającym Tygodniem Czystości Wód).
Młodzież uczestniczyła także w lekcji biologii w terenie. Leśniczy pokazał żeremie bobrów, opowiedział szereg ciekawostek dotyczących tutejszej fauny i flory.
5
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego
05.04.20253 kwietnia bieżącego roku w murach naszej placówki pojawili się nietypowi goście z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Kraju - mjr rez. Grzegorz Grot, kpt. Jacek Domański oraz chorąży rezerwy Sebastian Bartkowski. Bohaterowie Dnia, bo z pewnością możemy ich tak nazwać, zostali serdecznie powitani przez Panią Dyrektor Barbarę Barwikowską. Spotkanie Weteranów z młodzieżą zorganizował Pan Jacek Krom, jako działacz i inicjator wielu akcji społecznych, w porozumieniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Biała Piska, którego, podczas tej wizyty, reprezentowała Sekretarz Gminy – Pani Anna Cheler.
Uczestnicy opowiedzieli reprezentantom młodego pokolenia o swoich doświadczeniach związanych z udziałem w misjach wojskowych przeprowadzanych w różnych częściach świata. (Korea, Wietnam, Afganistan ) Największe zainteresowanie wzbudziły jednak opowieści dotyczące inicjatyw w rozwiązywaniu i zapobieganiu konfliktom zbrojnym na Bliskim Wschodzie i udziału w nich sił pokojowych, m.in. polskich żołnierzy, dla utrzymania pokoju w wymiarze lokalnym, regionalnym czy wreszcie globalnym.
Weterani z ogromnym zaangażowaniem dzielili się własnymi przeżyciami. Tylko łamiący się chwilami głos uświadamiał nam, że przywoływane na nowo dawne wydarzenia, ożywały i podpowiadały, że nie tak łatwo się od nich uwolnić i nie wszystkim udało się z misji powrócić, dlatego na stronie Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa możemy znaleźć następujący zapis:
Naszym zadaniem, traktowanym jako najwyższe moralne zobowiązanie, jest pielęgnowanie pamięci o naszych kolegach, żołnierzach i pracownikach wojska, którzy oddali życie w działaniach poza granicami państwa.
Zadania, jakie stawia przed sobą Centrum Weterana, to uświadomienie znaczenia udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.
Mamy nadzieję, że to niecodzienne wydarzenie uświadomi uczestnikom, dlaczego żołnierze pełniący służbę w misjach zasługują na szacunek i wsparcie.
My ze swojej strony bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w tej niesamowitej, żywej lekcji historii i spotkania na swojej drodze żołnierzy, którzy za swoją odwagę i walkę z terroryzmem zostali uhonorowani najwyższym odznaczeniem w Wojsku Polskim – Orderem Krzyża Wojskowego.
5
Dzień Świętego Praktyka
27.03.202517 marca 2025 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem języka angielskiego panią Katarzyną Zielińską, byli gośćmi zaprzyjaźnionej szkoły im. J.Bema w Bemowie Piskim. Obchodziliśmy wspólnie dzień Świętego Patryka. Na obchodach obecni byli również żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Nasza młodzież przy wsparciu żołnierzy, uczestniczyla w bardzo ciekawej grze terenowej. Mieliśmy również szansę posłuchać jak dzień Świętego Patryka obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych. Pomimo lekkiego mrozu humory dopisywały, zadania zostały wzorowo wykonane, a do Drygał wróciliśmy z nowymi doświadczeniami i uśmiechami na ustach. Dziękujemy serdecznie pani Dyrektor Anicie Kucharskiej za możliwość współpracy w tym dniu. Liczymy na dalsze wspólne projekty, a na poszukiwania garnuszka ze złotem zapisujemy się już teraz.☘️
5
Światowy Dzień Wody
25.03.202522 marca - Światowy Dzień Wody
W ramach obchodów Światowego Dnia Wody w naszej szkole przygotowaliśmy wystawę prac wykonanych przez uczniów w ramach konkursów ekologicznych:
Jak człowiek w swoim życiu wykorzystuje wodę? - konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3:
Skrodzka Lena (1a) 1 miejsce, Kowalska Zuzanna (1a) - 2 miejsce, Burza Marcel (2a) i Justyna Gutowska (3a) – 3 miejsce pozostali uczniowie -wyróżnienia: Boguszewska Zuzanna (2a), Dybikowska Gabrysia (2a), Ptak Kornelia (1a), Konert Alicja (3a), Karwowski Filip (3a), Szymański Olek (3a), Zareba Piotr (3a), Pstrągowska Marysia (1a), Jabłońska Julia (3a), Chodnicki Franek (3a), Jankowska Natalia (3a), Łosiewicz Amelia (3a).
Hasła promujące racjonalne gospodarowanie zasobami wody oraz jej ochrona przed zanieczyszczeniami – konkurs dla uczniów klas 4-6:
I miejsce – Wądołowski Aleksander klasa 4b,
wyróżnienia: Laura Wojsław (6B), Godlewska Maria (6b), Godlewska Karolina (5b) i Daniel Deleski (4b) Przedstawione Działania realizowane były w ramach programu Aktywni Błękitni- Szkoła Przyjazna Wodzie.
Wody Polskie były sponsorem nagród dla uczniów w konkursach.
"Bawiąc uczyć"
14.03.2025"Bawiąc uczyć"
Maksyma polskiego bajkopisarza - Ignacego Krasickiego - doskonale sprawdziła się w czwartek na zajęciach języka polskiego.Nauczyciele uciekają się do różnych metod i form, aby sprawić, by nauka stała się dla ich wychowanków miła i przyjemna. Tak było również ostatnio.
Uczniowie klas piątych i szóstych dostrzegli, że klocki Korbo to wyjątkowo kreatywne zabawki. Dzięki nim tworzyli oni różne konstrukcje, dostrzegając funkcję kół zębatych, dzięki którym cały mechanizm ożywał. Wcześniej ustaliliśmy legendę. Każdemu klockowi przypisaliśmy odpowiednią funkcję i kolor. Tak powstały zaszyfrowane wypowiedzenia zbudowane z części zdania: podmiotu, orzeczenia, dopełnienia, przydawki i okolicznika.
Podsumowując lekcję, wszyscy dostrzegliśmy, że dzięki zabawie, mogliśmy łatwiej dotrzeć do reguł rządzących gramatyką i to zapewne nie były ostatnie nasze zajęcia z klockami Korbo.
1
Gminny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym
14.03.2025Dziś uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Choć pogoda nie dopisywała, duch rywalizacji nie opuścił naszych uczniów. Wszyscy uczniowie ukończyli bieg w tym 13 z nich zajęło miejsca w pierwszej dziesiątce, a 6 stanęła na podium z medalami.
Gratulujemy zwycięzcom!4
Wizyta leśniczki
14.03.2025W grupie 0a odbyło się spotkanie z leśniczką Nadleśnictwa Drygały, panią Anną Żebrowską. Dzieci mogły obejrzeć poroże i dowiedzieć się wielu ciekawych wiadomości o zwierzętach leśnych. Znamy już różnicę między porożem a rogami. Głównym tematem zajęć była jednak ochrona przeciwpożarowa lasów. Przypominamy wszystkim, że nie wolno wypalać traw. !!! Poza tym Pani Ania podzieliła się z nami wspaniałą wiadomością: w naszym Nadleśnictwie odnotowano obecność rysia. Mamy nadzieję, że zostanie u nas ma dłużej. Dziękujemy bardzo za ciekawe zajęcia.
10
Dieta przyjazna planecie
14.03.2025W dniu dzisiejszym klasa 4b wraz z wychowawcą przystąpiła do realizacji zajęć w ramach programu edukacyjnego "Dieta przyjazna planecie", którego organizatorem jest WWF POLSKA. Podczas zajęć uczniowie odkryją niezwykle sieci powiązań między różnorodnością biologiczną, klimatem, żywnością i zdrowiem człowieka.
2