Wierszowisko
Maja Wądołowska uczennica klasy IIa Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach zajęła III miejsce w konkursie recytatorskim "Wierszowisko". GRATULACJE!
Maja Wądołowska uczennica klasy IIa Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach zajęła III miejsce w konkursie recytatorskim "Wierszowisko". GRATULACJE!
Na całym świecie Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia. Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych. Jest ono wspaniałą okazją by nagłośnić globalne problemy Ziemi. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Inwestujemy w naszą planetę”. Nasza szkoła uczestniczyła w święcie Ziemi, organizując apel z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie klas 5 i 7 pod kierunkiem p. B. Barwikowskiej zaprezentowali przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia ”. Uroczystość uświetnił pokaz eko-mody, na którym uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-VIII zaprezentowali swoje stroje wykonane z materiałów, które pochodzą z recyklingu. Wszyscy uczniowie, którzy włączyli się w pokaz zostali nagrodzeni za pomysłowość i kreatywność. Swoją wiedzę z zakresu ekologii sprawdzili uczniowie kl. V – VIII biorąc udział w teście wiedzy, za co najlepsi otrzymali nagrody. Cieszymy się, że wielu uczniów włączyło się do tegorocznego święta, a w najbliższym czasie wraz z wychowawcami wezmą udział w akcji pt. „Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur”.
Organizatorzy konkursu - P. Danuta Szczech, P. Jolanta Nitkiewicz
W ramach Tygodnia Matematyki uczniowie klasy 1a korzystając z gier matematycznych, układanek przestrzennych i tangramów, rozwijali wyobraźnię geometryczną, koncentrację i spostrzegawczość oraz zdolności kreatywnego myślenia.
Jan Brzechwa
W roku szkolnym 2021 / 2022 uczniowie klasy 1a i 1b z naszej szkoły realizowali zadania edukacyjnego programu profilaktycznego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji i Kuratorium Oświaty. Głównym założeniem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu oraz w Internecie.
Zajęcia realizowane były od października do lutego 2022r. Uczniowie, wspólnie z Kubusiem Puchatkiem podejmowali postawione przed nimi zadania. Dzięki temu nauczyli się , jak bezpiecznie poruszać się po drodze, przechodzić przez jezdnię oraz jak bezpiecznie i zdrowo odpoczywać w czasie wolnym od zajęć szkolnych. Puchatek przypominał również o konieczności noszenia odblasków, by być widocznym na drodze, a także zasady dotyczące rozsądnego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Nauczył, jak reagować w sytuacjach niebezpiecznych i udzielać pierwszej pomocy.
Aktualnie uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach zrealizowali etap szósty programu Być jak Ignacy - Przemijający czas. Podczas zajęć dzieci miały możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych, poznały sylwetki odkrywców, brały udział w wywiadach z naukowcami, wykonały zadanie dodatkowe. Jest to dobry sposób na połączenie nauki z zabawą.
W związku z trudną sytuacją naszych wschodnich sąsiadów, w dniach 1 - 4 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach przeprowadzona została zbiórka darów dla potrzebujących pomocy. Liczba przekazanych na nasze ręce darów przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Po raz kolejny pokazaliście nam, jak dobre i wielkie są Wasze serca. Zebrane przedmioty dostarczono do punktu mieszczącego się na terenie Urzędu Miejskiego w Białej Piskiej. Zostaną one przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym także oczekującym przed przejściami granicznymi). Uczniowie i nauczyciele, solidaryzując się z obywatelami Ukrainy, również 2 marca przyszli do szkoły ubrani w barwy narodowe walczącego europejskiego kraju. Swoją pomoc dla uchodźców na pewno będziemy sukcesywnie kontynuować, licząc jednocześnie na wsparcie nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Za dotychczasowe ogromne zaangażowanie wszystkim Ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.
Uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach przystąpili do wojewódzkiego projektu profilaktycznego pn. PROFILAKTYKA SMYKA "Na ratunek Poli". Realizujący projekt otrzymali książeczki o przygodach niesfornej Poli, która poznaje zasady bezpieczeństwa w trakcie różnych przygód. Główna bohaterka mierzy się z konsekwencjami nieodpowiedzialnych zachowań, a z pomocą jej zawsze spieszy policjant. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie oraz Wojewoda Warmińsko - Mazurski.
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0b w Szkole Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach w roku szkolnym 2021/2022 realizują projekt "Zdrowo jem, więcej wiem".
W lutym klasa III a Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach zrealizowała V moduł programu „Być jak Ignacy”, który nosił nazwę „Wielkie maszyny”. Na zajęciach dzieci dowiedziały się, co oznacza definicja „maszyny proste”. Poznały cechy tych maszyn i ich zastosowanie w życiu codziennym. Poprzez ciekawe zabawy praktyczne dzieci z łatwością przyswoiły nowe wiadomości. Zapamiętały bardzo dużo i quiz wykonały bezbłędnie! W tym module uczniowie poznali kolejną ciekawą postać - Kazimierza Gzowskiego, który zasłynął m.in. z tego, że zbudował pierwszy most kolejowy łączący USA z Kanadą. Poznali też różne informacje na temat konstrukcji mostów. Obejrzeli ciekawy film i wykonali kilka zabaw praktycznych. Zadaniem projektowym w tym module było zbudowanie przez uczniów maszyny prostej z użyciem materiałów dostępnych w domu.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to największa doroczna akcja na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Organizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, a partnerami firmy Facebook Polska, Google Polska, Samsung i Librus.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Źródło: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html?setlng=pl
Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu – odbędzie się 8 lutego 2022r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Obchody będą trwały przez cały luty i marzec.
W związku z trwającą pandemią COVID-19 i prowadzonym w szkołach nauczaniem zdalnym z wykorzystaniem wszelkich środków technologii komputerowej, szczególną uwagę chcemy skupić na wykorzystaniu potencjału Internetu w promocji tematu bezpieczeństwa on-line, a także promocji korzystania z możliwości technologicznych dla wspierania edukacji dzieci i młodzieży oraz ich twórczego rozwoju.
Zapraszamy wszystkich do działań na rzecz świadomego korzystania z Internetu. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na poszanowanie drugiej osoby, budowanie pozytywnych relacji nie tylko w świecie rzeczywistym, ale także w Internecie, czyli na płaszczyźnie wirtualnej poprzez e-komunikację, e-czaty, e-naukę i e-rozrywkę.
Planowane działania w naszej szkole:
1. Informacja na stronie internetowej szkoły.
2. Przeprowadzenie przez wychowawców zajęć w klasach 1 – 3 z wykorzystaniem filmów, kreskówek, prezentacji.
3. Przeprowadzenie lekcji informatyki w klasach 4 – 8 na temat bezpieczeństwa w sieci.
Polecamy strony internetowe: dbi.pl, sieciaki.pl, saferinternet.pl, nask.pl, fdds.pl, fundacja.orange.pl.
Na stronie dbi.pl w menu Materiały edukacyjne znajdziecie wiele ciekawych materiałów.
Koordynatorzy akcji: Teresa Chrostowska, Andrzej Rosiński
Opracowała: Jolanta Nitkiewicz
20 stycznia 2022 roku odbył się w naszej placówce Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek pt. „Kolęda z klasą”. Cele przedsięwzięcia to przede wszystkim pielęgnowanie tradycji śpiewania polskich kolęd i pastorałek oraz integrowanie zespołów klasowych. Organizatorkami konkursu były panie: Wioletta Zakrzewska i Wiesława Grońska.
W konkursie wzięli udział uczniowie siedmiu klas. Wykonawcy zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar, od tradycyjnych kolęd i pastorałek, po współczesne piosenki bożonarodzeniowe w ciekawych aranżacjach, które wykonywali acapella, do przygotowanego podkładu muzycznego lub własnego akompaniamentu.
Zmagania młodszych i starszych artystów oceniało Jury w składzie: p. Renata Murawska, p. Justyna Gacman - Magiera, p. Małgorzata Krom. Podczas prezentacji utworów muzycznych członkowie komisji brali pod uwagę: zaangażowanie klasy, oryginalność wykonania i dobór repertuaru. Założeniem organizatorów było przydzielenie pierwszego miejsca w każdej grupie wiekowej. Wśród najmłodszych zwycięzcami okazali się uczniowie klasy 1a, ex aequo z 2b, na II miejscu uplasowała się klasa 3a. W kategorii klas IV-VIII pierwsze miejsce zajęła klasa 4b, natomiast na II miejscu znaleźli się uczniowie klasy 7b, ex aequo z 4a, III miejsce przypadło w udziale klasie 6a.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a jeszcze bardziej ich opiekunom, którzy zgłosili swoich uczniów do konkursu. Bez Waszej motywacji i zaplanowanego działania konkurs po prostu by się nie odbył. Dziękujemy więc wszystkim za udział i zapraszamy za rok!
Opracowała:
Halina Archacka
„Celem życia nie jest być szczęśliwym. To ma być pożyteczne, być honorowym, być współczującym, aby mieć wpływ na to, że żyliście i żyliście dobrze. ”
Ralph Waldo Emerson
W I semestrze roku szkolnego 2021/22 w Szkole Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach odbyła się kolejna akcja charytatywna polegająca na sprzedaży “cegiełek” w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Szkoło, Pomóż i Ty” pod patronatem Fundacji Na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych. Coroczne akcje mają na celu pomoc podopiecznym Fundacji w pozyskiwaniu sprzętu rehabilitacyjnego, protez kończyn nóg, rąk lub innego sprzętu. W tym roku zbieraliśmy środki finansowe dla dziesięcioletniego Kacpra Pawłowskiego na zakup specjalistycznego oprogramowania, które pomoże chłopcu w komunikacji, nauce pisania, czytania i mówienia. Kalendarzyki edukacyjne rozprowadzali uczniowie różnych klas. Ze sprzedaży cegiełek zebrano 271 zł. Dziękujemy ofiarodawcom i liczymy na Wasze wsparcie w kolejnej edycji.
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego
Halina Archacka i Wioletta Zakrzewska
W styczniu i w lutym uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach realizowali kolejną tematykę programu „Być jak Ignacy”. Tym razem realizowaliśmy moduł czwarty „Nieodkryta przyroda”. Uczniowie poznali wybrane gatunki zwierząt, ich cechy i środowisko. Moduł dotyczył również parków narodowych i zasad zachowania się w tych miejscach. Dzieci wysłuchały ciekawego wywiadu pana dr Łukasza Bożyckiego, który przedstawił, w jaki sposób należy fotografować przyrodę, aby pokazać jej piękno. Chętni uczniowie wykonali zadanie dodatkowe – zdjęcia krajobrazów przyrody w bliskim otoczeniu. W ramach modułu wykonali zadanie projektowe – album „Piękno Mazur”. Dzieci chętnie uczestniczą w projekcie, uczą się poprzez zabawę, eksperymenty i doświadczenia.
Uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach etap trzeci projektu „Być jak Ignacy” – "Zagadkowy umysł" mają już za sobą. Zapoznali się z budową i funkcją mózgu. Poznali obie półkule i wiedzą, za co one odpowiadają. Uczniowie wiedzą również, jak wspierać mózg, by lepiej funkcjonował i jak poprawić swoją koncentrację. Wirtualnie spotkali się z dr hab. Eweliną Knapską. Wykonali zadanie projektowe, tworząc mapę myśli, która została opublikowana na portalu społecznościowym Facebook. Prosimy o głosy, klikając w zdjęcie, a następnie Lubię to!